20 V 2024 roku klasa 8 wraz z z nauczycielkami Panią Iwoną Michalak i Panią Anetą Morawską, odbyła swoją ostatnią klasową wycieczkę w góry.
Wczesnym rankiem zebraliśmy się na szkolnym parkingu, by tuż po sprawdzeniu obecności i pożegnaniu się z rodzicami wyruszyć w kierunku Chęcin, gdzie miał miejsce nasz pierwszy punkt wycieczki.
Zamek Królewski w Chęcinach powstał na przełomie XIII i XIV w. na wzniesieniu 360 m n.p.m. jako warownia typu wyżynnego. Monumentalna budowla ,przypominająca okręt na skale, to świadek huku armat podczas wojennych zawieruch, uroczystych uczt na cześć królów i królowych oraz tygodniowych jarmarków w Chęcinach. Po krótkim zwiedzaniu oraz zakupie pamiątek wyruszyliśmy do Hotelu Skalny Dworek w Nowym Targu. Po zameldowaniu się i rozgoszczeniu w pokojach, wybraliśmy się na wieczorny spacer na Rynek, aby skosztować tutejszych słynnych lodów nowotarskich.
Drugiego dnia po śniadaniu udaliśmy się wraz z opiekunami na 7 godzinną wycieczkę rowerową trasą Velo Dunajec, prowadzącą do Jeziora Czorsztyńskiego. Szlak w dużej części przebiega w cieniu nadbrzeżnych lasów, wzdłuż rzeki Dunajec. Podziwialiśmy piękny widok na łańcuch Tatr. Podczas jednego z postojów w miejscowości Waksmund, zjedliśmy prawdziwe lody rzemieślnicze. Tego dnia było piękne słońce, które nas troszkę opaliło.
Kolejnego dnia odbyliśmy wycieczkę do Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu. Oglądaliśmy tu maszynę drukarską z 1848 roku oraz dowiedzieliśmy się jak kiedyś drukowano gazety. Odwiedziliśmy również Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu założone w 1966 r. W muzeum znajduje się 7000 eksponatów podzielonych na działy: etnograficzne, artystyczno - historyczne i przyrodnicze.
Kolejny nasz cel tego dnia to baseny termalne. Termy Gorący Potok w Szaflarach to kompleks kilkunastu unikalnych basenów zewnętrznych z naturalną, surową wodą siarkową, w których każdy z nas znalazł atrakcje dla siebie, mogliśmy odpocząć i zrelaksować się.
Czwartego dnia pojechaliśmy do Zakopanego. Zobaczyliśmy kompleks 5 skoczni narciarskich z dominującą Wielką Krokwią, na której co roku odbywa się Puchar Świata. Następnie odwiedziliśmy jeden z najsłynniejszych deptaków w Polsce – Krupówki. Tutaj mieliśmy czas wolny na zakup pamiątek. Byliśmy również w Muzeum Oscypka, gdzie na naszych oczach z udziałem ochotników wyrabialiśmy najpopularniejszy z góralskich serów. Tutaj dowiedzieliśmy się np. jaki jest prawdziwy oscypek i czym jest gołka.
Niestety czas szybko płynął i nastąpiła pora powrotu do domu.
W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Michniowie, który jest symbolem wszystkich pacyfikacji i represji, jakie dotknęły polskie wsie w czasie II wojny światowej . Tutaj zwiedziliśmy Muzeum Martyrologii Wsi Polskiej.
Trochę zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi, pełni emocji i wrażeń dotarliśmy do szkoły, gdzie już czekali na nas rodzice.
Wycieczka była bardzo dobrze zorganizowana, pełna atrakcji i niespodzianek co zawdzięczamy naszej wychowawczyni Pani Iwonie Michalak.
Żałujemy, że była to nasza ostania wspólna wycieczka. Na długo pozostanie ona w naszej pamięci.
Uczniowie kl. 8