2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jego głównym celem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa i wiedzy na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) około jedno na 100 dzieci jest w spektrum autyzmu, który stanowi zróżnicowaną grupę objawów związanych z rozwojem mózgu (ang. autism spectrum disorder, ASD). Autyzm to specyficzny sposób pracy układu nerwowego, w tym mózgu, będący przejawem neuroróżnorodności gatunku ludzkiego. To zjawisko o bardzo szerokim zakresie i wielu odcieniach, stanowiące wachlarz zróżnicowanych cech, zachowań i objawów. Zdolności i potrzeby osób w spektrum autyzmu są różne i mogą ewoluować w czasie. Podczas gdy niektórzy mogą żyć samodzielnie, inni mogą wymagać wsparcia przez całe życie. Dlatego tak ważna jest potrzeba uwzględnienia złożoności, różnorodności i indywidualności osób w spektrum autyzmu.
Symbolem solidarności z autystami jest kolor niebieski. Symbolem autyzmu stały się również puzzle, ponieważ, rozumienie i postrzeganie świata przez autystów jest coraz lepiej poznane, ale wciąż wiele elementów układanki nie zostało jeszcze zgłębionych. Najnowszym symbolem autyzmu jest tęczowy znak nieskończoności, który podkreśla różnorodność spektrum autyzmu i wskazuje na podejście w nowym ujęciu – neuroróżnorodności.
Dla osób z autyzmem bardzo ważna jest akceptacja społeczna i wsparcie, bez którego nie są w stanie normalnie funkcjonować. W Naszej szkole staramy się zwiększać świadomość uczniów uwrażliwiając ich i zwracając uwagę na problemy z jakimi borykają się osoby w spektrum autyzmu, takie jak brak zrozumienia czy wykluczenie społeczne. Osoby w spektrum autyzmu mają prawo do równych szans i traktowania z szacunkiem i godnością. Problemy osób neuroatypowch wynikają często z barier, które sami niepotrzebnie tworzymy bojąc się inności. Umiejętność otwierania się na to co inne, zainteresowanie drugim człowiekiem i jego losem to wartości, o których warto przypominać Naszym uczniom i dzieciom.
Starajmy się lepiej zrozumieć, aby łatwiej wspólnie funkcjonować w społeczeństwie.
Oto kilka z nich:
- Nie oceniaj.
- Nie ignoruj.
- Przepuść nas w kolejce, nie rozumiemy czekania.
- Nie oceniaj, jak krzyczę.
- Nie śmiej się z nas, nie traktuj nas, jakby nas nie było.
- Nie komentuj naszego zachowania stojąc tuż obok, to jest przykre dla nas i dla naszych rodziców.