„Przebudź się jesteś – jesteś wolny”, czytamy w wierszu Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Wolność”. Poszukując odpowiedzi na to, czym jest patriotyzm, klasa 8b wyruszyła 02. 03.2023 r. na wycieczkę śladami bohaterów „Kamieni na szaniec”. Uczniowie poszukiwali podobieństw pomiędzy przeszłością, a teraźniejszością. Pamiętając o Ukrainie – ojczyźnie jednej z uczennic, oddawali hołd ofiarom i bohaterom wojny na wschodzie, która wybuchła 24 lutego 2022r.
Wyprawa zaczęła się od odnajdywania analogii pomiędzy zniszczoną Warszawą w 1939 r., a Mariupolem zbombardowanym w 2022 r.
Pierwszym przystankiem na trasie był Dom Sióstr Eucharystek w Górze Kalwarii zwany w czasie II wojny światowej Olesinkiem. Tam ukrywał się Alek po zdjęciu tablicy z pomnika Kopernika. Pomagał w pracach w ogrodzie, spotykał się ze swoją ukochaną – Basią, pisał listy. Schronienia udzieliła mu Aleksandra Niewiadomska, która ofiarowała swoją posiadłość zakonowi. Uczniowie opuścili Olesinek z refleksją, że nić pomocy nie została zerwana. Dziś siostry Eucharystki wspierają uchodźców z Ukrainy i prowadzą ośrodek adopcyjny dla dzieci.
W książce „Kamienie na szaniec” A. Kamińskiego jest wzmianka o powstaniu w getcie warszawskim, które wybuchło 19 kwietnia 1943 r. Do tego getta trafili Żydzi z Góry Kalwarii wypędzeni z miasta w dniach 25-26 lutego 1941r. Aby uczcić ich pamięć, uczniowie zawiesili żółte wstążki na Drzewie Pamięci rosnącym na rynku.
Następnie odkrywcy lokalnej historii dotarli do Zalesia. Tam znajduje się domek letniskowy rodziny Zawadzkich. Zachowały się zdjęcia, ukazujące szczęśliwe dzieciństwo Zośki – jednego z bohaterów „Kamieni na szaniec”. Jego zapiski z akcji pod Arsenałem przyczyniły się do powstania książki. W Zalesiu rodzice dowiedzieli się o śmierci syna, który zginął pod Sieczychami. Uczniowie zastanawiali się, jak można zagospodarować to miejsce, by można było tam zdobywać wiedzę o bohaterach lektury.
Na Pawiaku uczestnicy wycieczki poznawali realia życia w tym okrutnym więzieniu. Oddali hołd ofiarom wojny, w tym poległym w czasie wojny rosyjsko – ukraińskiej.
Na rogu ul. Bielańskiej i Długiej, dzieci czytały relacje z akcji pod Arsenałem, a na Krakowskim Przedmieściu poznawały okoliczności zdjęcia tablicy z pomnika Kopernika.
Wycieczka zakończyła się na Powązkach, gdzie uczniowie zapalili znicze na grobach Rudego, Alka, Zośki, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
Relacja z wycieczki zostanie przedstawiona w przygotowywanych przez uczniów dzienników z podróży.